
Gratis musik og billige øl - populær festival er tilbage på havnen
Du kan glæde dig til house og lounge når de første af sommerens koncerter indtager Jomfru Ane Parken
AALBORG: Så er der ikke længe til, at du igen kan nyde gratis musik og billige øl på havnen.
Det sker på fredag og lørdag - 19. og 20. maj - når minifestivalen Harbour:Candy traditionen tro sparker sommeren i gang med masser af gratis house og lounge i Jomfru Ane Parken.
Det er Clark Knøsen og hans firma Blue Machines, der står bag eventen, som i år kører på 12. sæson.
Konceptet er som tidligere med gratis musik fra kl. 15 til 22. Man kan købe drikkevarer - og dermed støtte eventen - på stedet. Som en gimmick bliver der et par gange i løbet af eventen hejst et piratflag. I den tid flaget er oppe, er der øl til 15 kroner.
Derudover er det også muligt at bruge kodeord i baren for at få rabatter og tilbud. De bliver delt på Facebook i dagene før eventet.
Du kan i øvrigt glæde dig til flere nye ting i år, for ølvognen har importeret en sød sommerdrink fra sydens Spanien - "tinto de verano", og oversat til dansk bliver det "sommerrød", fortæller Clark Knøsen.
Ud over den spanske sommerdrik er der også to andre nyheder - slushice med strawberry daiquiri og varme bacon chips.
På fredag kan du opleve K.Loud, Smølf og Clark Knøsen, mens der lørdag er musik med blandt andet Solanca, der har udgivet på både Tiesto og Lane 8's pladeselskaber.
Der kommer yderligere seks events fordelt på tre weekender - og vi giver dig naturligvis alle datoer nu:
Fredag-lørdag 2-3 juni
Fredag-lørdag 16-17 juni
Fredag-lørdag 7-8 juli
Lineup til de kommende weekender bliver offentliggjort på Facebook et par uger i forvejen.
Du kan læse meget mere om musikfestivalen her på Facebook