Emil spottede et hul i markedet: Nu sælger han Danmarks billigste frø
To kammerater slog straks til, da en mulighed bød sig
AALBORG: Hvad gør man, når man opdager et hul i markedet?
Man starter sin egen virksomhed og fylder hullet ud.
Det var i hvert fald Emil Nissens tanke, da han sammen med en kammerat fandt ud af, at efterspørgslen på frø, man planter i sin køkkenhave, var voldsomt stor.
Samtidig opdagede de, at udbuddet af frø haltede. Prisen på frø i de fysiske butikker var høje, og mulighederne for at købe online var små, fortæller 24-årige Emil Nissen.
- Vi tænkte, at dét kunne vi gøre meget bedre.
Prisen på alle poser med frø er 10,95 kroner.
- Og faktisk er vores frø 60 til 70 procent billigere i forhold til frøene i supermarkeder eller nogle af de kendte plantebutikker, tilføjer han.
Sæsonen for frø er fra januar til marts, og fordi webshoppen blev sat i gang i begyndelsen af marts, havde kammeraterne ikke de store forventninger til salget af frø.
- Vi tænkte, at hvis vi bare kunne få et par ordrer, så ville vi være glade, fortæller Emil Nissen.
Realiteten fik dem til næsten at tabe kæben.
- I løbet af den første måned fik vi 400 ordrer, hvilket var meget mere, end vi havde turdet håbe på. Det endte med, at shoppen har været nede i tre ugers tid, fordi der har været udsolgt af de mest populære frø.