Friluftsbadet er tømt for vand, og det er ved at blive gjort klar til en ny sæson
AALBORG: Det er et sjældent syn der åbenbarer sig i det nye friluftsbad i Vestre Fjordpark efter åbningen i juni sidste år.
Bassinet er i øjeblikket tømt for vand, og traktor og rendegraver er synlige beviser på, at forårsrengøringen er godt i gang; Bunden skal skrabes fri for snavs, og efter planen bliver den dækket af sand fra Vesterhavet på tirsdag.
Derefter går bademester Kaj Bjerregaard Jensen i gang med at rense kanterne på bassinet for alger, og han satser på, at man kan begynde at pumpe vand ind igen i begyndelsen af af maj.

Håber på en god sommer
Han fortæller, at det nye frilufts- og aktivitetsområde har været godt besøgt siden indvielsen.
- Og vi er meget lydhør overfor de kommentarer, badegæsterne kommer med. Blandt andet monterer vi nu efter deres ønske længere trapper ned i bassinet, og vi sætter gelænder på trapperne, siger Kaj Bjerregaard Jensen.
Gæsterne kommer ikke kun for at gå tur, bade eller sole sig.
- Vi oplever, at mange er interesseret i at få en rundvisning herude og i det hele taget høre mere om anlægget, siger han.

Kaj Bjerregaard Jensen er ikke i tvivl om sine forventninger:
- Jeg håber, at vi får en varm sommer med masser af sol, så kommer folk automatisk.
Livredderne er til stede i Vestre Fjordpark fra 23. juni til 26. august.