Girafflokken i zoo har fået et nyt, lille kvindeligt medlem. Foto: Aalborg Zoo
Livet her

Høj nuttethedsfaktor: Flere nye dyrebørn i zoo

Både giraffer og dværgflodheste har udvidet flokken de seneste dage

04. september 2019 kl. 17:30

AALBORG: Nuttethedsfaktoren er tårnhøj i girafhuset i Aalborg Zoo i de her dage. Flokken er nemlig blevet udvidet med et helt nyt medlem.

Da dyrepasserne lørdag morgen åbnede døren til huset, lå der en lille overraskelse i form af en velskabt girafkalv.

- Vi vidste selvfølgelig godt, girafkoen var drægtig, men det kan være svært at bedømme på giraffer, hvornår det er tid, siger kommunikationsmedarbejder i zoo Helle Justesen.

Det er girafkoen Caroline, der er moren og hun er ganske flittig, når det gælder unger. Også sidste år fik hun en kalv, lige som hun har fået det flere gange tidligere.

- Det går rigtig godt med at få girafunger. Alene i år og sidste år har vi fået tre, siger hun.

Har du planer om en tur i zoo, så kan du allerede nu se det det lille nye medlem af den langhalsede familie. Ungen er nemlig dels i girafhuset dels udenfor, når vejret er godt.

Den ser ikke ud af så meget endnu - men dværgflodhesteungen er også kun en god uges tid. Foto: Aalborg Zoo

Også i flodhestehuset er der familieforøgelse. For en god uges tid siden kom der nemlig en lille ny dværgflodhest.

Endelig er der også unger i Sydamerika-afdelingen. De små maraer på pampasen har fået to yndige unger, kapivarerne har en hel lille flok på seks, og dovendyrets unge er begyndt at kravle rundt på egen hånd indenfor i huset.

Annonceret indhold

Nyeste