
Juliana klar til hjemturen
Restaurationsskibet åbner igen i Aalborg for gæster lørdag 17. februar
AALBORG: Hvis alt går som planlagt sætter restaurationsskibet Prinses Juliana kursen fra Thyborøn mod Aalborg lørdag morgen 3. februar. Og lørdag 10. februar regner John Andersen, ejer af Juliana, med, at kunne tage imod de første gæster i Prinses Juliana ved Vestre Havnepromenade i Aalborg.
- Turen fra Thyborøn til Aalborg tager omkring 12 timer. Når skibet er tilbage i Aalborg skal vi have gang i rengøringen efter håndværkerne. Det skal gøres ordentligt og grundigt. Der er også andre forberedelser, så vi tør ikke regne med en genåbning før lørdag 10. februar, fortæller John Andersen.
Det er et lovkrav, at skibet hver 10. år skal til et tjek. Juliana har på Thyboron Shipyard fået en større overhaling både indvendigt og udvendigt, bl.a. er skibets bund renset og malet med en garanteret holdbarhed på 15 år.