Frem med paraplyen, nu bliver det vådt. Arkivfoto: Claus Søndberg
Livet her

Nu kommer regnen: Risiko for lokale skybrud

Skybrud og torden på vej både mandag og tirsdag

26. juli 2021 kl. 17:37

AALBORG: Det er fortsat hedt i det nordjyske, men både mandag og tirsdag kan vi se frem til regn, regn og mere regn.

I dag mellem klokken 11.00 og 23.00 varsler DMI om risiko for lokale skybrud med mere end 15 mm regn på 30 min. DMI forventer, at der i løbet af hele dagen i dag, mandag, vil falde mellem 35 og 50 mm regn, og i aften er der risiko for torden.

Tirsdagen fortsætter med byger fra middagstid til ud på eftermiddagen. Her varsler norske Yr om torden og op til 10 mm regn i timen i løbet af eftermiddagen.

Mandag og tirsdag kan vi forvente op mod 25 grader, hvorefter temperaturen falder til de 18-20 grader resten af ugen. Resten af ugen byder i øvrigt på en god blanding af sol, regn og skyet vejr.

Annonceret indhold

Nyeste