
Nyt blod: Isbjørne-han skal lave unger i Aalborg
Københavnsk han skal få safterne til at stige i isbjørneanlægget
AALBORG: Safterne stiger og amorinerne flyver, når det bliver forår. Det er i hvert fald håbet i isbjørneanlægget i Aalborg Zoo.
I dag har kollegerne i København Zoo nemlig sendt han-isbjørnen Nord her til byen for at gøre noget af det, han er bedst til: at lave isbjørneunger.
Nord er nemlig kendt for at have godt styr på forplantningen. Han er blandt andet far til den knap seks måneder gamle isbjørneunge, der boltrer sig i det københavnske anlæg. Derudover har han de seneste uger parret København Zoos anden hunisbjørn Noel, og efter hendes brunst er klinget af, er turen nu kommet til hunnen i Aalborg Zoo.
- Det giver os lidt mere rum til at flytte rundt på de to hunner og ungen. Og så er det jo dejligt, hvis vi samtidig kan hjælpe Aalborg med at få en isbjørneunge, siger dyrepasser i København Zoo Mette Krøll i en pressemeddelelse.
Vi kommer til at vente lidt med at se, om Nord får held af sin aalborgensiske mission. En isbjørn er nemlig drægtig i syv-otte måneder.