Restaurantguide: Her holder de åbent
Mens nogle restauranter i Aalborg har valgt at lukke i noget af januar, så er det stadig muligt at komme ud at spise. Flere restauranter melder nu ud, at de selvfølgelig holder åbent.
Januar plejer at være en måned, hvor restauranterne lige tager en puster og holder lidt ferie oven på et par hektiske måneder op til jul.
En uges til 14 dages ferie er ikke unormalt i begyndelsen af januar. Men der er stadig masser af muligheder for at komme ud at spise - især i weekenderne.
På Restaurant Alimentum er der allerede godt booket i weekenderne, og de åbner efter en kort juleferie allerede onsdag.
- Vi holder åbent, fordi ordrebogen er fuld i weekenderne, og hverdagene er godt på vej. Vi har restaurant for at have gæster, lyder det fra Simon Kvist-Bjerre, der er medejer af restauranten.
Listen herunder er ikke fyldestgørende og vil blive opdateret løbende, indtil restriktionerne er udfaset. Men husk på, at restauranterne passer på sine gæster.
1. Alimentum

Holder åbent onsdag til lørdag.
2. Rositas

Åbent fredag og lørdag.
3. Struktur

Hver dag som vi plejer.
4. Smaek

Åbent fredag og lørdag.
5. Dejavu

Åbent fredag og lørdag.
6. Latur

Hver dag som vi plejer. Søndag lukket.
7. Applaus

Åbent fredag og lørdag.
8. Textur
Hver dag som vi plejer. Søndag lukket.
9. Nam

Åbent i weekenden
Uden for Aalborg
9. Himmerriget

Åbent alle dage undtagen søndag og mandag.
10. Lilleheden

Åbent i cafeen
Her holder de også åbent:
Aktuel
Azzurra Ristorante Italiano
Azzurra Nordkraft
Bistro59
Cafe Peace
Cafe Vi.2
Cafeministeriet
Caspars
Catch sushi bar
Den Bette Kro
Douro Wine Bar
Restaurant Fusion (14.1)
Helmuth
KaffeFair
Klostertorvet
La Bottega
Latur - Deli & Vinbar
Restaurant Menéndez
Mormors Cafe
Restaurant "Mortens Kro" (11.1)
NO76 - Brasserie & Restaurant
Ombord Aalborg
Penny Lane Café
Pingvin
Prinses Juliana
Provence
Quist Wine
Salling Rooftop Aalborg
Smaek
Søgaards Bryghus
Spiret
Spiseriet Aalborg
We feat
****