Jonas Jensen pendler hver dag fra Hjallerup for at komme i skole i Aalborg, hvor han går på HHX. Foto: Thomas Lee Christensen
Mennesker

Spottet på gaden: Jonas pendler for sin ungdomsuddannelse

Hvad er din historie? Vi går tættere på dig - og andre - på gaden i Aalborg

21. november 2019 kl. 12:13
Opdateret kl. 14:25

Navn:Jonas Jensen

Alder:16 år

Bopæl:Hjallerup

Beskæftigelse:HHX-elev

- Jeg bor i Hjallerup, men går i 1. g på HHX i Aalborg, fordi jeg synes, det er nogle spændende fag. Afsætning, virksomhedsøkonomi og matematik – jeg er generelt bare glad for tal, og jeg kan godt lide, der er et facit til ting.

Jeg tror, de fleste fra folkeskolen valgte STX, men det var helt udelukket for mig, det gad jeg ikke. Jeg overvejede, om det skulle være HTX eller HHX, og endte så med at vælge HHX. Jeg synes, det har været godt. Der er gode lærere og et godt fællesskab.

Det står hen i det uvisse, hvad jeg skal efter handelsgymnasiet. Når jeg går ud af 3. g, må jeg se, hvad der skal ske derefter.

Annonceret indhold

Nyeste