
To nye testcentre åbner i Nørresundby
Snart har du flere muligheder for hurtigtest nord for fjorden
AALBORG: Smitten med covid-19 stiger generelt i samfundet, og det øger behovet for test. Derfor åbner to nye testcentre snart i Nørresundby, og dermed bliver perioden uden mulighed for hurtigtest på Solsiden kort.
I perioden omkring jul og nytår var der nemlig pop op-testcenter på Løvbakken ved bowlingcenteret, og den store efterspørgsel får nu regionen til igen at åbne et testcenter i området. Du finder det på adressen Løvbakken 4, og det åbner på lørdag, 8. januar.
Nogle uger senere - 27. januar - åbner et teststed på Loftbrovej 17, det er i området ved Bouet, hvor Kvickly ligger.
Begge de nye teststeder har åbent alle dage fra klokken 8 til 20, og det er som nævnt hurtigtest uden tidsbestilling. Det fortæller Jacob Bertramsen, der er kontorchef i Sundhedsplanlægningen i Region Nordjylland.
Med åbningen af de nye testcentre er der ni steder i Aalborg Kommune, hvor du kan blive podet i næsen samt tre steder med PCR-test.
Du finder det fulde overblik over adresser, åbningstider og ventetider her på Region Nordjyllands hjemmeside.