Politiet ledte efter spor i Nørresundby efter onsdagens knivopgør. Foto: Jan H. Pedersen
Livet her

To unge fængslet efter knivstikkeri på åben gade

Begge blev såret ved opgør i Nørresundby

06. januar 2022 kl. 19:23
Opdateret 23. maj 2022 kl. 12:39

Opdateret fredag med info om landsrettens stadfæstelse af fængslingskendelse

NØRRESUNDBY: To mænd på henholdsvis 17 og 18 år blev torsdag varetægtsfængslet i fire uger. Begge sigtes for grov vold med brug af kniv i et opgør nær Lidl på Thistedvej i Nørresundby onsdag eftermiddag.

Nordjyllands Politi fik anmeldelse om slagsmålet onsdag kl. 17.49, og ifølge politiet havde de to unge mænd stukket hinanden med kniv.

Den ene blev ifølge politiet ramt i skulder og hofte, mens den anden fik mindre skader på sin hånd.

Den ene af de to måtte efterfølgende til behandling på skadestuen.

Torsdag eftermiddag blev begge fremstillet i grundlovsforhør, hvor de blev varetægtsfængslet i foreløbig fire uger.

De sigtes for grov vold, men nægter sig skyldige. Den 17-årige har kæret sin fængslingskendelse til landsretten, oplyser anklager Anne Thyrrestrup fra Nordjyllands Politi.

Grundlovsforhøret ved Retten i Aalborg foregik bag lukkede døre af hensyn til efterforskningen. Politiet kan ikke udelukke, at flere personer deltog i slagsmålet på Thistedvej.

Vestre Landsret har fredag stadfæstet fængslingskendelsen fra Retten i Aalborg. Det betyder, at den 17-årige mand skal forblive varetægtsfængslet.

Se også
Voldsomt slagsmål: To mænd anholdt efter knivstikkeri
Se også
27-årig er nu død efter knivstikkeri
Se også
Blodet flød på havnen i Aalborg efter knivstik: Nu starter retssagerne
Annonceret indhold

Nyeste